top of page

Most

Objevte Most: Město s příběhem
                        Stojí za to být objeven

image.png
image.png
image.png
image.png
image.png
image.png

Česká republika se nachází v srdci Evropy a je zemí s bohatou historií, úžasnou architekturou a přírodními krásami. Přestože kouzlo Prahy je nepopiratelné, je tu skrytý klenot, který čeká na objevení: město Most.

 

Most je město ležící v severozápadní části České republiky, mezi Krušnými horami (Erzgebirge) a Českým středohořím, nedaleko hranic s Německem. 

 

Most je město, které je prosyceno historií a kulturou. První zmínky o osídlení místa, kde se dnes Most nachází, pocházejí z 10. století. Ve středověku se město živilo především obchodem a vinařstvím. Návštěvníci si mohou prohlédnout hrad Hněvín, který byl postaven na místě staré tvrze v letech 1238-1248. Z hradu je panoramatický výhled na město a okolní krajinu. Návštěvníci mohou navštívit také děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je krásnou ukázkou barokní architektury.

 

V 19. století byla v jeho okolí objevena bohatá ložiska hnědého uhlí, což vedlo k rozvoji průmyslu. Těžba uhlí se původnímu městu na levém břehu řeky Bíliny nakonec stala osudnou. V roce 1964 vydala komunistická vláda rozhodnutí o likvidaci města nad uhelnými ložisky, která začala v roce 1967 a skončila v osmdesátých letech. Okolí města zdevastované povrchovou těžbou uhlí bylo postupně rekultivováno. Vláda také rozhodla o výstavbě nového Mostu na pravém břehu řeky Bíliny.

 

Most však není městem, které by ztratilo svou duši. Je to město, které má příběh hodný objevování. Je to město, které si zachovalo některé své historické památky, například gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl přesunut o 841 metrů po kolejích, aby byl zachráněn před zničením. Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený v letech 1517-1550 získal světovou proslulost v roce 1975, kdy byl na kolejích přemístěn o 841 metrů, aby byl zachráněn před zničením města, které bylo srovnáno se zemí kvůli těžbě uhlí. Je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako převoz nejtěžšího předmětu po železnici.

 

Je to také město, které vytvořilo nové atrakce, například rozsáhlé rekreační vodní plochy, které vznikly zatopením vyčerpaných lomů. Tato jezera jsou vhodná pro sportovní a rekreační aktivity, jako je plavání, rybaření, plavba lodí, windsurfing, plachtění, jízda na kajaku a potápění. Největší z nich, jezero Most, je druhým největším umělým jezerem v zemi. Bylo vytvořeno na severním okraji města o délce 2,5 km a šířce 1,5 km a vytváří plochu 309 ha (765 akrů).

 

Most je město, které nabízí vynikající sportovní zařízení, jako je Autodrom Most, automobilový závodní okruh, na kterém se konají různé národní i mezinárodní akce, a Hipodrom Most, dostihové závodiště, které patří k nejstarším a největším v Evropě. 

 

Most je město, které zve k poznávání své hornické tradice, a to jak v minulosti, tak i v současnosti. Můžete navštívit neaktivní doly, které slouží jako muzea, například Muzeum uhelného průmyslu a Hornické muzeum, kde se seznámíte s historií, technikou a životem horníků. Můžete se také zúčastnit "Uhelného safari", prohlídky s průvodcem, která vás zavede do aktivních povrchových dolů, kde si můžete prohlédnout důmyslné vybavení a působivou krajinu, která se neustále mění.

 

Most je město, které vás překvapí svou krásou, rozmanitostí a vitalitou. Je to město, které má co nabídnout návštěvníkům, kteří hledají něco jiného a autentického. Je to město, které vás přivítá svými přátelskými a pohostinnými lidmi. Je to město, které si zaslouží vaši pozornost.

 

 

Přijeďte a objevte Most, město s příběhem, který stojí za to objevit. Nebudete litovat. Město Most vás přivítá s otevřenou náručí. Přijeďte se ponořit do jeho bohaté historie, obdivovat jeho architektonické divy a zažít vzrušení z rychlých závodů. Most není jen město, je to cesta do srdce České republiky.

 

Tak proč čekat? Sbalte si kufry a vydejte se za nezapomenutelným dobrodružstvím do Mostu, kde každý kout vypráví svůj příběh a každý okamžik je vzpomínkou, která se teprve rodí. Na shledanou v Mostě!

 

Chcete vědět víc? Klikněte zde: https://www.imostecko.cz/en/kategorie/tourist-attractions/

bottom of page